Endodoncia - ošetrenie koreňového kanálika

Bolesť ukrytá pod povrchom

Riziká chrupu, ktoré nevidieť

Snaha zachovať maximum

Koreňový kanálik zuba sa môže zapáliť v dôsledku neliečeného hlbokého zubného kazu alebo poranenia zuba, čím dochádza k infikovaniu zubnej drene. Ošetrenie koreňového kanálika – endodoncia – pozostáva z dôkladného prečistenia zubnej drene.

Cieľom je zachrániť zub a predísť tak ďalším nepríjemnostiam, nakoľko zubná infekcia sa dokáže prostredníctvom krvného obehu rozšíriť do rôznych orgánov tela a spôsobiť nemalé problémy aj tam, kde by ste to nečakali.


Ako na zapálený koreňový kanálik?

Liečbu koreňového kanálika je možné vykonať počas jedného ošetrenia.

1. Nájdeme a odmeriame hĺbku zásahu infekcie.

2. Rozšírime a vyčistíme infikovaný zubný kanálik.

3. Dezinfikujeme a zpalníme - najskôr dočasnou, neskôr trvalou výplňou, aby sa zabránilo opätovnej infekcii.

4. Zaznamenáme - RTH snímka kvôli zaznamenaniu priebehu hojenia je potrebná na začiatku ako aj cca pol – rok po zákroku. To je obdobie, v ktorom sa môžu prejaviť zmeny v okolí ošetreného zuba.

Následná citlivosť zuba je bežným sprievodným javom ošetrenia zubného kanálika, netrvá však viac ako pár týždňov a nemala by byť sprevádzaná opuchom, veľkou bolesťou, ani výtokom hnisu. V takýchto prípadoch je nevyhnutná opätovná prehliadka danej oblasti.


Endodoncia versus vytrhnutie zuba?

Cieľom endodoncie je vyliečiť a zachovať pôvodný zub. Našou snahou je zachrániť čo najviac. Pokiaľ to však nie je reálne či už z dôvodu veľkého a veľmi rozšíreného zápalu, riešením je vytrhnutie zuba. Každopádne trhanie prichádza do úvahy až ako finálne riešenie v prípade, že by ošetrenie kanálika nebolo úspešné.


Objednajte sa a vyriešte bolesť zubného kanálika čo najskôr

Pre objednanie sa použite formulár

Sme v zmluvnom vzťahu so zdravotnými poisťovňami VŠZP, DôveraUNION. Nezmluvné úkony je možné hradiť hotovostnou platbou. Platbu cez terminál pripravujeme.